Jan Fejkiel Gallery | RADOŚĆ | Marta Wakuła-Mac

Zapraszamy 10 lutego (piątek) 2017 o godz.19.00
na otwarcie wystawyMarta Wakuła-Mac

Radość

Jan Fejkiel Gallery,ul.Sławkowska 14, 31-014 Kraków, tel.12 429-15-53,
www.fejkielgallery.com, jan@fejkielgallery.com
 

                                                     Tancerki XI, 2017, wklęsłodruk, 21 x 16 cm

"Burzą zmysłów zaskakuje kolejna seria: Tancerki, tytułowane kolejnymi numerami. Jest tu znowu powrót do postaci kobiet, ale przyodzianych głównie w czerwone sukienki. Widoczna technika linorytu sprzyja dodatkowej ekspresji, pozostawiając ślady prowadzenia dłuta, a niechcący przywodząc też skojarzenie z grafikami niemieckich ekspresjonistów. Sukienki tancerek to zupełnie płaskie kolorowe, ale wirujące plamy. Aż proszą do ich usunięcia, zaglądnięcia, co pod. Przywodzą na myśl dziecięce wycinanki-ubieranki. Oglądając ten cykl ma się wrażenie nieustającego ruchu, tańca". ( Teresa B. Frodyma, fragment większego tekstu o artystce).

Marta Wakuła–Mac urodziła się w 1979 roku w Nisku. Jest absolwentką Instytutu Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie (1998-2003). Dyplom uzyskała w pracowni linorytu prowadzonej przez prof.Jerzego Jędrysiaka. Członek Graphic Studio Dublin (od 2004 r.) oraz Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie (od 2015 r.) Obecnie pracuje głownie w technice linorytu i wklęsłodruku, zajmuje się także ilustracją książkową. Artystka ma w swym dorobku kilkanaście wystaw indywidualnych w Polsce i w Irlandii. Brała udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w Polsce, Irlandii, Niemczech, Serbii, Szwecji. 
Prace artystki znajdują się w kolekcji Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu, Civic Museum of Cremona, Włochy, National Gallery of Ireland, Dublin oraz w kolekcjach państwowych i prywatnych na świecie. Uhonorowana nagrodą Arts Council Travel and Training Award (2007). Laureatka stypendium Culture Ireland (2007), a także medalu i wyróżnienia w XVI Międzynarodowym Biennale Małych Form Graficznych oraz Exlibrisu w Ostrowie Wielkopolskim (2016). Obecnie prowadzi Pracownię Graficzną w Nowohuckim Centrum Kultury

Jan Fejkiel Gallery 

ul. Sławkowska 14, Kraków

Copyright © 2017 Jan Fejkiel Gallery, All rights reserved.

No comments: